
Dacă luăm în consideraţie declaraţiile şi informaţiile oficiale, 2006 a fost un an în care economia românească a „duduit”, ceea ce, cel puţin teoretic, ar fi trebuit să conducă şi la o creştere a profitului companiilor care activează în eterna şi fascinanta Românie.
Chiar dacă la nivelul Regiunii Nord-Est sunt puţine firme care reuşesc performanţe economice similare cu cele ale companiilor din Bucureşti sau din vestul ţării, există destule societăţi ale căror rezultate merită menţionate, chiar şi numai în scopul de a dovedi că şi această regiune a României poate reprezenta un teren propice în vederea dezvoltării unor afaceri de succes.
Poate că cel mai surprinzător aspect al acestor topuri este faptul că din ce în ce mai multe regii sau societăţi provenite din regii (aflate sub controlul administraţiilor locale) ocupă poziţii fruntaşe.
Desigur, acestea nu trebuie să lucreze în pierdere, dar profiturile de miliarde sau zeci de miliarde (de lei vechi) înregistrate, în condiţiile în care deţin poziţii de monopol, dovedesc că tarifele percepute consumatorilor sunt foarte mari.
Şi mai grav este faptul că unele dintre aceste societăţi/regii nu respectă programele de investiţii asumate la începutul anului, deşi rezultatele financiare sugerează că lipsa banilor nu poate fi o scuză. Şi astfel, clienţii beneficiază de servicii proaste şi scumpe…
Ca şi în anul anterior, tot „regele asfaltului”, Dorinel Umbrărescu, este „cel mai tare”, cu singura deosebire că, în ierarhia anului 2006, primele două poziţii sunt ocupate de firmele acestuia (nu numai una, ca în 2005), demn de menţionat fiind faptul că profitul net al societăţii „Spedition” UMB a crescut de aproape 3 ori, depăşind 17 milioane euro.
Chiar dacă în 2005 a ocupat poziţia a doua în topul băcăuan, iar în 2006 a coborât o treaptă, „Dedeman” a înregistrat o dublare a profitului net, lăudabil fiind şi faptul că numărul de salariaţi a crescut cu 44%.
Dintre firmele prezente în top, surprinde SC „Vicky Imob” SRL, care a reuşit un profit de aproximativ un milion de euro cu un singur angajat, cheltuielile totale ale acestei firme fiind de numai 122.304 RON.
O altă intrare neaşteptată este cea a societăţii „Diana Forest” Bacău, care în anul 2005 a raportat pierderi de peste 50 milioane RON, după ce în 2004 şi 2003 a înregistrat pierderi de 35 milioane RON, respectiv 75,6 milioane RON.
Pe „spinarea” contribuabililor, profitul net al „Regiei Autonome de Gospodărie Comunală” a crescut de aproape 3 ori (în 2006 faţă de 2005), în timp ce „Apa Serv” a înregistrat un profit de 20,9% din cifra de afaceri, după ce în 2005 a raportat pierderi.
Botoşani
Primele trei poziţii se păstrează la fel ca şi în anul anterior, dar numai „Elsaco Electronic” a înregistrat o creştrere a profitului net, de aproximativ un milion RON.
Interesant la acest judeţ, în comparaţie cu celelalte ale regiunii, este faptul că nici una din firmele incluse în top nu are sub 5 angajaţi, ceea ce sugerează că la Botoşani nu a ajuns „moda” firmelor de consultanţă, contabilitate sau arhitectură care, cu un angajat sau chiar fără, reuşesc să realizeze venituri care l-ar face invidios şi pe Bill Gates.
„Danilux”, firmă care deţine reţeaua de magazine „Fidelio” a înregistrat anul trecut o cifră de afaceri de aproape două ori mai mare faţă de 2005, reuşind şi un profit în creştere, în condiţiile în care marile lanţuri de magazine (ale firmelor străine) au invadat zona.
În topul botoşănean apare şi o firmă „băcăuană”, această situaţie înregistrându-se datorită faptului că „Decebal Bacău” şi-a mutat sediul pe parcursul anului trecut şi s-ar putea spune că îi merge mai bine dacă ţinem cont că în 2005 a consemnat pierderi de peste 4 miliarde lei vechi.
Iaşi
Surprinzător în topul ieşean este faptul că SC „Auto Avantaje” SRL s-a „cocoţat” pe prima treaptă, dar situaţia are drept cauză faptul că prin această firmă s-a derulat o importantă tranzacţie imobiliară, cea dintre omul de afaceri Ioan Prisecaru şi „Carrefour”.
De altfel, Prisecaru este „foarte prezent” în top, societăţile „Imperia Development”, „Agmus”, Asam” şi „Tess Conex” făcând parte din portofoliul acestui om de afaceri.
Chiar dacă are în acte alţi asociaţi, „Build Corp” este considerată a fi firma lui Iulian Dascălu, „tăticul” mall-urilor. În 2006 a reuşit un profit net de 2,2 ori mai mare faţă de 2005, în condiţiile în care numărul mediu de salariaţi a scăzut la 83, de la 588 în 2005.
„Scala Real Estate” este o altă firmă care are asociaţi „de faţadă”, aceasta fiind controlată de Viorel Roman, cel care este pe punctul de a marca un nou „tun imobiliar”, de data această cu Primăria Iaşi.
Deşi în ultimii ani nu a realizat investiţiile programate, Regia Autonomă Judeţeană de Apă Canal (RAJAC) Iaşi se laudă cu un profit net de 10,76 milioane RON, cu peste 4 milioane RON mai mare decât în 2005. Aceasta în condiţiile în care ieşenii „benficiază” de unul din cele mai mari tarife din ţară la apă potabilă şi canalizare…
Şi Irina Adriana Schrotter este „multiprezentă” în top, din portofoliul creatoarei de modă făcând parte firmele „Mark Limited” şi „Confecţii Integrate Moldova”.
O intrare spectaculoasă marchează „Apopi&Blumen”, companie al cărei profit net în 2006 a fost de 8,6 ori mai mare decât în anul anterior.
„Citadin”, societate aflată în subordinea municipalităţii, şi-a mărit rata profitului, de la 9,7% (din cifra de afaceri) în 2005, la 14% în 2006, dar trebuie menţionat faptul că fosta regie a beneficiat şi beneficiază în continuare de lucrări prin încredinţare directă.
Deşi pare o eroare, nu este: „Compania de Îmbuteliat Coca Cola Iaşi” are doar 3 angajaţi, iar obiectul de activitate al acesteia constă în „închirierea şi subînchirierea bunurilor imobiliare proprii sau închiriate”. Societatea care produce/îmbuteliază sucurile (şi care concentrează şi „grosul” forţei de muncă) are sediul la Bucureşti, iar firma ieşeană doar „mută nişte bani”.
Neamţ
Topul judeţului Neamţ a suferit modificări radicale, cea mai răsunătoare evoluţie fiind a societăţii „Altex Impex”, care în 2005 ocupa poziţia a doua, cu un profit net de peste 22 milioane RON, iar în 2006 a raportat pierderi de peste 14 milioane RON, „performanţă” care îi dă dreptul să aspire la un loc fruntaş în clasamentul firmelor cu cele mai proaste rezultate.
Şi „Centrul Comercial Angelis” a marcat o cădere semnificată în top, în 2005 clasându-se în Top 5, cu profit net de 5,16 milioane RON. În 2006, profitul net de 829.703 RON nu i-a permis clasarea în TOP 50.
„Kober” ocupă prima poziţia atât datorită creşterii profitului faţă de 2005 cu 3,8 milioane RON, dar mai degrabă din cauza evoluţiei rezultatului raportat de „Mittal Steel Roman”, societate al cărei profit net a coborât la 8,1 milioane RON, de la 28,3 milioane RON în 2005.
„Dinasty Prod” a reuşit o creştere a profitului de peste 10 ori faţă de 2005, în timp ce „Agnes Toma Com” şi-a majorat profitul net cu numai 5,8%.
Cât priveşte „Aurora&Lo Consulting”, care a înregistrat un profit foarte apropiat de totalul veniturilor, această firmă este controlată de un cetăţen italian, Orazio Lovisetto, asociat şi la „Pergopaper”, o altă firmă din top. Probabil că veniturile „Aurora&Lo Consulting” (firmă cu un angajat) provin din consultanţa acordată firmei „Pergopaper” (doi angajaţi)!
Şi topul nemţean „geme” de societăţi monopoliste (din subordinea autorităţilor), „Compania Judeţeană Apa Serv”, „Publiserv” şi „Aqua Calor” fiind exemplele cele mai elocvente.
Remarcabil este faptul că toate firmele din TOP 50 au înregistrat profit net de peste un milion euro, în timp ce în anul anterior doar 30 de firme depăşeau milionul. „Dafermann” a fost inclusă în topul judeţului Neamţ deoarece mutarea sediului la Bacău a survenit în 2007.
Suceava
Înfiinţată în 2002, cu doar 4 angajaţi (număr mediu în 2006), „Imotur” Suceava „sparge topul” acestui judeţ, după ce în 2005 a raportat venituri de 662.009 RON şi un profit net de 152.530 RON. Performanţa se datorează unei tranzacţii imobiliare, „Imotur” achiziţionând activele „Romups”, pe care apoi le-a vândut unei firme bucureştene.
Despre suceveni se spune că au parte de cel mai mare tarif al gigacaloriei, situaţie care se face „vinovată” de clasarea societăţii „Termica” pe poziţia secundă a topului, după ce în 2005 a înregistrat pierderi de 23 milioane RON.
O particularitate a topului sucevean este prezenţa a nu mai puţin de trei ocoale silvice, iar performanţa înregistrată de „Ocolul Silvic Bisericesc Ilieşti” SRL reprezintă o dovadă „palpabilă” a faptului că preoţii au afacerile „în sânge”.
Remarcabil este faptul că editorul unui cotidian sucevean („Obiectiv”), firma „XXL Media”, a reuşit un profit net de 1,3 milioane RON, mai mare decât cel raportat de fabrica de îngheţată „Betty Ice” sau de fabrica de pâine a lui Porumboiu („Mopan”).
Vaslui
Topul vasluian este dominat de turcii de la „Rulmenţi” Bârlad, societate al cărei profit net reprezintă aproape 30% din profitul net totalizat de firmele din Top 50, situaţie valabilă şi în ceea ce priveşte numărul de salariaţi.
„Europrest” Perieni a reuşit o majorare a profitului net cu peste 1,5 milioane RON, obiectul principal de activitate fiind „intermedieri în comerţul cu produse diverse”. Dar mult mai important decât obiectul de activitate este faptul că această firmă este controlată de Constantin Duluţe!
Deşi are „o grămadă” de firme în portofoliu, Adrian Porumboiu nu este prezent în top, dar nu pentru că afacerile i-ar merge prost, ci probabil pentru că are o echipă de contabili… „superprofesionişti”!
Comentează acest articol