Get Adobe Flash player 

Preşedintele Băsescu a promulgat legea de respingere a OUG privind deconcentratele

Preşedintele Traian Băsescu a semnat vineri (12 martie 2010) decretul privind promulgarea Legii pentru respingerea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 37/2009, privind unele măsuri de îmbunătăţire a activităţii administraţiei publice, a informat Administraţia Prezidenţială.

Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 37/2009 privind deconcentratele a fost declarată neconstituţională în octombrie 2009. Curtea Constituţională a apreciat că ordonanţa exprimă o tendinţă de politizare a structurilor guvernamentale din unităţile administrativ-teritoriale, mai precis la nivelul judeţelor, şi pune în discuţie regimul constituţional şi legal actual al funcţiei publice.

În 25 iunie 2009, deputaţii PNL şi UDMR au contestat la CCR legea de aprobare a OUG nr. 37/2009 privind deconcentratele. În textul sesizării, printre criticile de neconstituţionalitate aduse acestui act normativ, se susţinea şi faptul că ordonanţa are consecinţe asupra bugetului de stat, iar Guvernul nu a realizat studiul impactului economic al legii.

Pe 14 decembrie 2009, Senatul, în calitate de primă Cameră sesizată, a reexaminat legea în raport de decizia Curţii Constituţionale şi a adoptat Legea pentru respingerea OUG. Proiectul a fost adoptat ulterior şi de Camera Deputaţilor. Ulterior, Guvernul a anunţat că va iniţia un proiect de lege care să răspundă observaţiilor făcute de Curtea Constituţională.

Astfel, pe 5 februarie, Guvernul a aprobat un proiect de lege privind numirea şefilor de servicii deconcentrate, precizând că noul text pune în acord prevederile actului normativ al Executivului cu decizia Curţii Constituţionale. Pe 22 februarie, plenul Senatului a aprobat noul proiect de lege al Guvernului de modificare a Statutului funcţionarilor publici.

 

1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele (Ne-evaluat încă)
Loading ... Loading ...
Trimite prin email Trimite prin email

Comentează acest articol

*

NOTA: Va rugam sa folositi un limbaj decent in comentariile pe care le lasati. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul financiarul.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.