Get Adobe Flash player 

PD-L a renunţat la solicitarea de revocare a preşedintelui Senatului

Partidul Democrat-Liberal a anunţat că renunţă pentru moment la solicitarea de revocare din funcţie a preşedintelui Senatului, Mircea Geoană.

Liderul grupului parlamentar al PD-L, Traian Igaş, a declarat, de la tribuna acestui for, că, în urma pauzei de consultări a liderilor de grupuri politice din Camera Superioară a Parlamentului, s-a decis reluarea procesului legislativ şi deblocarea situaţiei din Senat.

Traian Igaş a făcut un apel către preşedintele Senatului, Mircea Geoană, să permită oricărui grup parlamentar să completeze ordinea de zi a plenului Senatului.
Acesta a mai precizat că grupul PD-L îi oferă ”posibilitatea” preşedintelui Senatului să sesizeze Curtea Constituţională a României (CCR) pentru un punct de vedere referitor la cererea democrat-liberalilor de revocare din funcţie a lui Mircea Geoană.

Liderul grupului PSD, Ion Toma, a afirmat că salută decizia grupului parlamentar al PD-L, adăugând că punctul de vedere al senatorilor PSD referitor la cererea PD-L nu s-a modificat în urma consultărilor liderilor grupurilor parlamentare.

Şi liderul grupului parlamentar al PNL din Senat, Puiu Haşotti, şi-a exprimat ”satisfacţia” că procesul de legiferarea în Senat va fi reluat şi i-a reproşat lui Mircea Geoană că nu a fost ”suficient de ferm” în ultima perioadă.
Pauza de consultări a fost solicitată, în debutul şedinţei de plen a Senatului, de liderul grupului parlamentar al PD-L, Traian Igaş şi a durat mai bine de o oră şi jumătate.

 

1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele (Ne-evaluat încă)
Loading ... Loading ...
Trimite prin email Trimite prin email

Comentează acest articol

*

NOTA: Va rugam sa folositi un limbaj decent in comentariile pe care le lasati. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul financiarul.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.