Luăm amenzi de 500 milioane euro pe an. Topul instituțiilor care rup chitanțe

Mii de instituții publice ne pândesc la fiecare pas greșit cu chitanțierul pregătit. Șoferi, pietoni, oameni de afaceri ori proprietari, românii încasează amenzi de peste două miliarde de lei (circa 500 milioane de euro) pe an.

Campioni la scris procese verbale sunt, după cum era de așteptat, polițiștii. În 2009, aceștia au acordat peste 4,75 milioane de amenzi, în valoare totală de aproape 850 de milioane de lei (adică aproximativ 200 de milioane de euro).

Potrivit Centrului de Informare și relații Publice al IGP, pe primul loc se află încălcările regulilor de circulație, urmate de amenzile pentru activități comerciale ilicite și de cele privind ordinea și liniștea publică, informează Capital.

Niveluri importante ale amenzilor aplicate au fost atinse și de Garda Financiară
(aproape 240 de milioane de lei anul trecut), Protecția Consumatorului (peste 163 de milioane de lei), ARR, Inspecția Muncii și Garda de Mediu (câte aproximativ 50 de milioane de lei fiecare).

Însă numărul instituțiilor care de­pistează și pedepsesc abaterile de la lege este cu mult mai mare.

 

Publicitate

 

1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele (Ne-evaluat încă)
Loading ... Loading ...
Trimite prin email Trimite prin email

Comentează acest articol

*

NOTA: Va rugam sa folositi un limbaj decent in comentariile pe care le lasati. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul financiarul.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.