Cât costă carnetul de Bucureşti. La Argeş, din 3.500 de şoferi făcuţi pe şpagă, doar unul şi-a pierdut carnetul

- Cinci poliţişti şi nouă instructori auto din Bucureşti au fost reţinuţi pentru că vindeau proba practică a examenului auto contra a 200-300 de euro

Un nou scandal privind eliberarea permiselor de conducere pe şpagă a izbucnit de această dată în Capitală. În urma informaţiilor DGA, cinci lucrători ai Serviciului Regim Permise de Conducere şi Înmatriculare Vehicule Bucureşti au fost puşi sub învinuire. Procurorii bucureşteni au reţinut 14 persoane implicate în obţinerea frauduloasă a zeci, poate sute de permise de conducere. Reţeaua agenţilor corupţi ar fi câştigat, potrivit anchetatorilor, zeci de mii de euro din promovarea probei practice în schimbul mitei oferite de către candidaţi.

Surse judiciare au declarat pentru Gândul că suma medie plătită pentru fiecare permis era cuprinsă între 200 şi 300 de euro. Pentru a proba activitatea infracţională a agenţilor şpăgari, DGA a folosit investigatori acoperiţi. “Am avut oameni infiltraţi printre elevi, care să asigure probele necesare tragerii la răspundere a agenţilor corupţi. Cei mai mulţi erau tineri, care, prin intermediul instructorilor, ofereau examinatorilor de la proba practică bani în schimbul promovării examenului”, au mai declarat sursele citate, care au ţinut să menţioneze sprijinul Prefectului Capitalei şi al DRPCIV.

 

Publicitate

 

1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele (Ne-evaluat încă)
Loading ... Loading ...
Trimite prin email Trimite prin email

Comentează acest articol

*

NOTA: Va rugam sa folositi un limbaj decent in comentariile pe care le lasati. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul financiarul.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.