Patru motive pentru care avem şosele scumpe şi proaste

Patru motive pentru care avem şosele scumpe şi proaste

- Nu avem autostrăzi însă deţinem alte recorduri. România este campioană în Europa Centrală şi de Est la scumpirea lucrărilor de infrastructură rutieră, cu o majorare de 3,9 ori a preţurilor în mai puţin de zece ani.

- Lucrările de construire a infrastructurii rutiere din România au suferit în perioada 2000-2009 în România cea mai mare creştere de preţuri din Europa Centrală şi de Est (ECE).

Totodată România deţine un alt record nedorit. Este ţara în care lucrările de şosele, câştigate la licitaţie tocmai pentru că firma câştigătoare solicitase preţul cel mai mic, se scumpesc cel mai mult după semnarea contractului. Aspectele apar într-o analiză numită “Jaspers” efectuată la solicitarea Comisiei Europene şi a Băncii Europene de Investiţii asupra unor proiecte derulate în nouă ţări din Europa Centrală şi de Est.

Costul unuia dintre proiectele analizate de consultanţii europeni a crescut de nu mai puţin de patru ori faţă de estimările iniţiale. In plus, România are cele mai mari preţuri pentru lucrări de reabilitare medie a drumurilor din zonă.

Cele patru motive pentru care avem şosele scumpe şi proaste:

1. imagine proastă în ochii marilor constructori
2. birocraţia oficialităţilor
3. lipsa de pregătire a guvernanţilor
4. inflaţia, salariile în creştere şi cursul

Continuarea în România Liberă

 

Publicitate

 

1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele (1 voturi, media: 4,00 din 5)
Loading ... Loading ...
Trimite prin email Trimite prin email

Comentează acest articol

*

NOTA: Va rugam sa folositi un limbaj decent in comentariile pe care le lasati. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul financiarul.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.