- Staţia Spaţială Internaţională (ISS) ar putea rămâne fără un echipaj la bord în noiembrie dacă inginerii ruşii nu reuşesc repede să îşi dea seama de ce o rachetă Soyuz, lansată recent, nu a funcţionat corect, anunţă NASA.
Roskosmos a declarat luni, ca urmatoarea misiune cu echipaj va fi amanata cu cel putin o luna, ca urmare a distrugerii de saptamana trecuta a navei de marfa ce transporta mancare si combustibil.
Capsula Progress 44, fără oameni la bord, s-a prăbuşit pe 24 august imediat după lansare, ducând proviziile pentru Staţia Spaţială pe fundul mării. Prăbuşirea a fost cauzată de o probleme, încă neidentificată, la racheta Soyuz, similară celei care transportă capsula Soyuz cu astronauţi pe ISS.
În prezent, şase astronauţi locuiesc pe Staţia Spaţială Internaţională. Ei nu ar trebui să fie afectaţi de prăbuşirea capsulei Progress, spun autorităţile de la NASA, întrucât au suficiente provizii pe orbită.
Însă trei din aceşti astronauţi se vor întoarce pe Pământ luna viitoare, iar restul se întorc în luna noiembrie. Dacă problema rachetei nu va fi identificată în curând, nu va putea fi transportată o echipă nouă înainte de plecarea astronauţilor din noiembrie.
Un alt oficial a spus ca cel putin doua teste a lansarii in spatiu vor avea loc pentru racheta fara echipaj Soyuz, inainte ca urmatoarea racheta cu echipaj sa fie trimisa in spatiu.
Urmatoarea lansare spre statia spatiala a unui echipaj va fi prima dupa ce NASA si-a retras programul de zbor spatial de 30 de ani in iulie anul acesta.
Oficialii rusi spun ca spera ca verificarile de siguranta vor creste increderea tuturor dupa ce o nava Soyuz-U s-a prabusit. Aceasta nu a reusit sa ajunga in orbita si a luat foc in atmosfera, la putin timp dupa lansare. Acest esec se pare ca a fost cauzat de o problema la motorul de stadiu superior.
Statia Spatiala Internationala este un laborator de cercetare care orbiteaza si care reprezinta un proiect de 100 de miliarde de dolari in care sunt implicate sase tari.
NASA a spus saptamana trecuta ca cei sase astronauti care se afla in orbita au suficienta mancare si apa pentru cateva luni. Dar readucerea lor pe Terra ar fi o masura mult mai sigura daca ar avea loc inaintea inceperii iernii in Kazahstan, locul unde vor ateriza.
Statia este in acest moment populata de astronautii americani Ron Garan si Mike Fossum, japonezul Satoshi Furukawa, cosmonautii rusi Sergei Volkov, Alexander Samokutyayev si comandantul misiunii Andrey Borisenko.
Borisenko, Samokutyayev si Garan urmeaza sa isi incheie misiunea in urmatoarele saptamani.î
Foto: Daily Mail








































Comentează acest articol