Cea mai mare producţie de cartofi din ultimii 20 ani

Cea mai mare producţie de cartofi din ultimii 20 ani
Producătorii din Harghita au obţinut, în acest an, cea mai mare recoltă de cartofi din ultimii 20 de ani, aceasta depăşind cu 35% media anilor precedenţi.Şeful Direcţiei pentru Agricultură şi Dezvoltare Rurală (DADR) Harghita, Torok Jeno, a declarat, miercuri, că până în prezent s-a recoltat 83% din întreaga suprafaţă cultivată cu cartofi, iar cifrele arată că este vorba de o supraproducţie.Media recoltei se situează la 20 de tone la hectar, ceea ce înseamnă o premieră pentru producătorii din Harghita.

”Am depăşit pragul de 20 de tone la hectar, ceea ce nu am realizat niciodată. Producţia este mai mare cu 50% faţă de anul trecut, care a fost însă un an dificil pentru producători. Raportat la media celorlalţi ani putem vorbi de o producţie cu aproximativ 35% mai mare”, a explicat Torok Jeno.

Şeful DADR Harghita a precizat că au existat producători care au obţinut 15 tone la hectar, dar au fost şi parcele de pe care s-au recoltat 40 de tone la hectar, similar cu producţiile obţinute în ţările din Vestul Europei.

”Producţia este frumoasă, sănătoasă şi s-a recoltat în condiţii excelente, din cauză că solul a fost uscat”, a spus Torok.

El a subliniat că, deocamdată, preţul este unul scăzut din cauză că se înregistrează supraproducţie la nivel naţional, în condiţiile în care recolta de cartofi de vară din sudul ţării nu s-a epuizat încă.
În plus, din cauza temperaturilor ridicate oamenii întârzie să-şi achiziţioneze cartofii pentru iarnă. Specialistul harghitean a precizat că peste aproximativ o lună preţul se va stabiliza şi va acoperi cheltuielile producătorilor de cartofi.

În prezent, preţul la producători este de 40-45 de bani pe kilogram, dar se speră că va ajunge la 60 de bani, în luna octombrie.

Torok Jeno a făcut şi un apel către producători ca în anii buni din punctul de vedere al preţurilor, cum a fost 2010, să facă economii şi să investească în linii de sortare şi ambalare a cartofilor, pentru a putea să aibă acces în supermarketuri.

”Producătorii ar trebui să nu se gândească doar la mărirea suprafeţelor, ci şi la cum îşi vor vinde producţia. Pentru că în viitor o problemă mai mare va fi comercializarea cartofilor şi nu obţinerea lor”, a afirmat directorul DADR Harghita.

El a adăugat că un lucru îmbucurător îl reprezintă încheierea de către producătorii mari din judeţ a unor contracte multianuale cu fabricile de chipsuri din România. În plus, potrivit lui Torok, consumatorii au început să aprecieze cartofii locali, din zonele tradiţionale, cum ar fi Harghita, pentru că şi-au dat seama că cei aduşi din alte ţări nu sunt de calitate foarte bună.

Şeful DADR Harghita nu şi-a putut ascunde, însă, amărăciunea faţă de faptul că producătorii îşi recuperează cu greu sumele investite, în vreme ce comercianţii dublează sau triplează preţurile, pentru a obţine rapid un câştig facil.

”În acest moment producătorii nu câştigă nimic, abia îşi scot cheltuielile, iar comercianţii care nu depun niciun efort vor să câştige mult şi repede”, a spus Torok Jeno.

În Harghita, cartoful este cultura de bază şi a fost cultivat, în 2011, pe 11.370 de hectare, cu 500 de hectare mai mult decât în 2010.

 

Publicitate

 

1 Stea2 Stele3 Stele4 Stele5 Stele (Ne-evaluat încă)
Loading ... Loading ...
Trimite prin email Trimite prin email

Comentează acest articol

*

NOTA: Va rugam sa folositi un limbaj decent in comentariile pe care le lasati. Folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoana autorului (autorilor) materialului, afisarea de anunturi publicitare, precum si jigniri, trivialitati, injurii se vor sanctiona prin cenzurarea partiala a comentariului, stergerea integrala sau chiar interzicerea dreptului de a posta, prin blocarea IP-ului folosit. Site-ul financiarul.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.